poniedziałek, 20 września 2021

Biblioteka gromadzi wspomnienia.


 W marcu bieżącego roku obchodziliśmy 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca, w grudniu przypadnie kolejna ściśle związana z Solidarnością i historią naszego kraju – 13  grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy pragnie uczcić również tę znaczącą datę. Książnica rozpoczyna akcję zbierania wspomnień i chce ją tworzyć razem z Czytelnikami – mieszkańcami miasta nad Brdą. Jeżeli w Państwa domach znajdują się pamiątki związane z dniem wprowadzenia stanu wojennego bądź dniami następującymi po nim, serdecznie zapraszamy do Biblioteki. Czekamy na wyjątkowe zbiory: ulotki, plakaty, wycinki z gazet, fotografie oraz wspomnienia w formie mailowej. Porozmawiajcie z członkami rodziny: dziadkami, rodzicami, rodzeństwem – być może ktoś z nich był bezpośrednim uczestnikiem tamtych zdarzeń i ma do opowiedzenia historię, którą chciałby się podzielić. Jesteśmy ciekawi, gdzie zastał Was stan wojenny – co wtedy robiliście, ile mieliście  lat, gdzie pracowaliście, czy ta chwila wpłynęła na Wasze dalsze życie znacząco, czy tylko w stopniu umiarkowanym. Materiały, które zbierzemy, złożą się na projekt, który zaprezentujemy Państwu w grudniu tego roku. To Wy będziecie jego głównymi twórcami, Wasze pamiątki zadecydują o jego kształcie.

Wspomnienia w formie mailowej należy kierować na adres: lucyna.gesikowska@wimbp.bydgoszcz.pl, natomiast z wszelkimi materiałami wymagającymi skanowania (ulotki, plakaty, fotografie, pamiątki rodzinne) zapraszamy do Działu Digitalizacji, w godzinach 10:00-15:00 (wejście od Długiej 41). Na wszystkie materiały czekamy od połowy września do końca października br.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego stanie się dla Biblioteki przyczynkiem do otwarcia długofalowej akcji zbierania pamiątek i wspomnień z udziałem mieszkańców Bydgoszczy („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”). Szczerze liczymy na to, że nasza inicjatywa Państwa zainteresuje i w przyszłości podzielicie się z nami kolejnymi pamiątkami, które zostaną u nas bezpiecznie przechowane dla kolejnych pokoleń.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące przekazania materiałów, prosimy kontaktować się telefonicznie z Działem Zbiorów Specjalnych, tel. 52 33-99-202

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz