środa, 29 kwietnia 2020

Dzień Flagi


Historia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pierwszy raz Dzień Flagi obchodziliśmy 2 maja 2004. Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1.
Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Biel i czerwień polskiej flagi pochodzą od barw polskiego herbu, czyli białego orła na czerwonym tle. Biel symbolizuje: niewinność, czystość, dobro, prawdę, mądrość, a czerwień:waleczność, życie, ofiarę, zwycięstwo i odwagę.
Film pt''Katechizm polskiego dziecka''


 

Bandera - jest wciągana na maszt na okrętach marynarki wojennej.


Flaga Polski - wywieszana jest na budynkach administracji państwowej, szkołach i domach w czasie świąt państwowych. Podczas żałoby narodowej, którą ogłasza się w wypadku katastrofy, tragedii lub śmierci kogoś wybitnego związanego z krajem, flagę opuszcza się do połowy masztu. 


Chorągiew - znak Rzeczypospolitej Polskiej używany przez głowę państwa, którą obecnie jest prezydent. Nawiązuje do chorągwi królewskiej, która została uznana od czasu zjednoczenia Polski przez Władysława Łokietka za drugi, obok herbu, naczelny znak państwa. Chorągiew królewska z orłem białym w koronie na szkarłatnym tle noszona była na polach bitew, np. podczas bitwy pod Grunwaldem, oraz podczas świąt i uroczystości z udziałem króla.

źródło: Zofia Stanecka. Książka pt. "Nasza paczka i niepodległość o sześciu polskich świętach".
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24745101,2-maja-dzien-flagi-  rzeczypospolitej-polskiej-co-to-za-swieto.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz