czwartek, 14 stycznia 2021

"Z górki na pazurki''- Rysy

Źródło zdjęcia: https://goryiludzie.pl/2019/12/najbardziej-eksponowane-miejsce
 

 Rysy – góra położona na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich.Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni co do wysokości wierzchołek północno-zachodni, który ma ok.2499m Wierzchołek ten jest najwyżej położonym punktem Polski. Szczyt Rysów jest prawdziwym unikatem, jeśli chodzi o bogactwo flory. Na wysokości 2483–2503 m występują tu jeszcze 63 gatunki roślin kwiatowych, głównie z grupy roślin alpejskich.Z rzadkich roślin występują m.in. ukwap karpacki(rośliny astrowate),skalnica odgiętolistna i wiechlina tatrzańska – gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach.Na południowych zboczach przebywają kozice i świstaki.Na sam szczyt dochodzą lisy. Występuje tu również stale kilka gatunków ptaków i szereg gatunków niższych zwierząt: owadów i mięczaków.

Ciekawostki o Rysach.

1.Nazwa Rysy nie pochodzi od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry, ale od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego  i Żabiego Mnicha. Nazwę utworzyli polscy górale i była ona w użyciu co najmniej od początków XIX w. „Skalne żleby albo rysy (Risse), wypełnione wiecznym śniegiem, sięgają od głównego grzbietu aż do powierzchni Czarnego Stawu     
 2. Powietrze na szczycie Rysów jest o 30% rzadsze od tego w dolinach.

 3. Ze szczytu Rysów w pogodne dni można zobaczyć Kraków.

4. W 1899 roku na wierzchołek Rysów weszła Maria Curie-Skłodowska. 

5. Panorama z Rysów obejmuje 80 szczytów tatrzańskich, około 50 innych gór i 13 jezior.

6. W sezonie letnim 2008 r. na słowackim szlaku na Rysy specjalne urządzenie mierzyło liczbę turystów. Najwięcej osób było 13 września – 2512 w jeden dzień.


7.Pierwszego odnotowanego wejścia letniego na górę dokonał w 1840 r. Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym starszym. Pierwszym udokumentowanym wejściem zimowym na Rysy była wspinaczka Theodora Wundta z przewodnikiem Jakobem Horvayem w 1884 r.

źródło https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/rysy-7-zdumiewajacych-ciekawost

Chętnych zapraszam  na zimową wspinaczkę na : Rysy

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz