piątek, 25 października 2024

Menażeria Pana Brzechwy - ''Żuraw i czapla''


    25  października w Bibliotece w Łęgnowie odbyło się ostatnie  spotkanie w ramach cyklu ''Menażeria Pana Brzechwy''. Został odczytany  wiersz Jana Brzechwy pt:''Żuraw i czapla'' W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Klubowicze odpowiadali na pytania dotyczące poznanego utworu oraz wykonali związaną z nim  pracę plastyczną. Korzystając z książki pt:''Ptaki'' oraz ''Atlasu Ptaki Polski''- Jana Sokołowskiego poznaliśmy wiele ciekawostek z życia tytułowych ptaków.





poniedziałek, 21 października 2024

Menażeria Pana Brzechwy - ''Sowa''



   18  października w Bibliotece w Łęgnowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ''Menażeria Pana Brzechwy''. Został odczytany  wiersz Jana Brzechwy pt:''Sowa'' W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Klubowicze odpowiadali na pytania dotyczące poznanego utworu oraz wykonali związaną z nim  pracę plastyczną. Korzystając z książki pt:''Ptaki'' oraz ''Atlasu Ptaki Polski''- Jana Sokołowskiego poznaliśmy wiele ciekawostek z życia sów.W Polsce występuje ich 13 gatunków. Największą sową jest puchacz, a najmniejszą sóweczka. Ptaki te posiadają nieruchome, ogromne  oczy oraz doskonały słuch. Ich pióra posiadają specyficzną budowę, a mianowicie pokryte są wyciszającym meszkiem w związku z czym sowy potrafią bezszelestnie fruwać.








środa, 16 października 2024

Nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotekach!

Nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotekach Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Listę wszystkich bibliotek można znaleźć: TUTAJ. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich czytelniczej przygody na całe życie! Jak to działa? Każdemu przedszkolakowi, który odwiedzi naszą bibliotekę w towarzystwie rodzica lub opiekuna i zechce wziąć udział w akcji, wręczymy specjalną Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Czym jest Wyprawka Czytelnicza? To zaproszenie dla rodzica i dziecka do wspólnej lektury wyjątkowych opowieści o bohaterach, w których najmłodsi czytelnicy oraz ich dorośli towarzysze mogą rozpoznać siebie. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą napisał znakomity autor literatury dziecięcej Wojciech Widłak i którą wzbogaciła pięknymi ilustracjami Aleksandra Krzanowska. Ponadto w Wyprawce znalazła się broszura informacyjna dla rodziców, przedstawiająca korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat dla rozwoju dziecka. Do czego służy Karta Małego Czytelnika? Odebranie Wyprawki wraz z Kartą Małego Czytelnika to prawdziwy początek czytelniczej przygody i zabawy. Przedszkolak, który dołączy do akcji, za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jeśli dziecko zechce kontynuować przygodę, może otrzymać w bibliotece nową Kartę Małego Czytelnika i jako częsty gość kontynuować zbieranie naklejek. Dlaczego warto odwiedzać bibliotekę z dzieckiem? • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego. • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale również szeroką ofertę kulturalną Dzięki temu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy. • Wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, dokonywania własnych wyborów oraz odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

 Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie! 

***


 Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.

wtorek, 15 października 2024

ALE TO JUŻ BYŁO !


 14 października w Bibliotece w Łęgnowie odbyły się zajęcia  ph:''Ale to już było!'', uczestniczyły  w nich same panie. Podczas spotkania starałyśmy się podsumować miniony sezon turystyczny. Każda z czytelniczek miała okazje zaprezentować innym zdjęcia, foldery, przewodniki, które dokumentowały wakacyjne  zwiedzanie. Było czego słuchać i co oglądać !!!👍 Letnie wojaże to nie tylko polskie morze, jeziora czy góry - Bieszczady, była Hiszpania, Turcja, Grecja, Egipt oraz Majorka. Panie dzieliły się swoimi podróżniczymi opiniami, co w danym kraju turystę zachwyca  lub co może zaskoczyć. Trochę żal, że lato się skończyło i musimy  powiedzieć ''ale to już było !''😏Na zakończenie, aby nie rozstawać się w minorowym nastroju uczestniczki planowały  urlopowe wyjazdy na przyszły rok.😁






poniedziałek, 14 października 2024

Menażeria Pana Brzechwy - ''Sójka''


 


  11  października w Bibliotece w Łęgnowie odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu ''Menażeria Pana Brzechwy''. Został odczytany  wiersz Jana Brzechwy pt:''Sójka'' W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Klubowiczki odpowiadały na pytania dotyczące poznanego utworu oraz wykonały związaną z nim  pracę plastyczną. Korzystając z książki pt:''Ptaki'' oraz ''Atlasu Ptaki Polski''- Jana Sokołowskiego poznałyśmy wiele ciekawostek z życia sójek. Ptak ten pozostaje w Polsce na zimę i podlega ścisłej ochronie.  Zamieszkuje nasze lasy, posiada donośny, skrzekliwy głos którym przestrzega mieszkańców lasu o ewentualnym zagrożeniu. Jest nazywany ''strażnikiem lasu''. Pokarmem sójek są owady, jagody leśne, poziomki, orzechy, żołędzie oraz chętnie wykrada jaja z gniazd innym ptakom.




piątek, 11 października 2024

Warsztaty estońskie


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty z cyklu „Wokół Prozy” poświęcone współczesnej literaturze estońskiej, które odbędą się w Filii nr 11 dla dorosłych i dla dzieci na Jachcicach. Warsztaty poprowadzi Marta Perlikiewicz germanistka, tłumaczka z języka estońskiego. Tłumaczy opowiadania dla portalu kulturalnego Eesti.pl. W jej tłumaczeniu wydane zostały w Polsce m.in książki dla dzieci:  „Piia Pierniczek się wprowadza”, „Piia Pierniczek i bandyci” Kairi Look, książki dla dorosłych: powieści pt. „Mała towarzyszka i dorośli” oraz „Mała towarzyszka i listy” autorstwa Leelo Tungal oraz zbiory opowiadań: „Planeta pożeraczy serc” Kristiny Ehin i „Najprzyjemniejsza chwila dnia” autorstwa Piret Raud, pisarki i ilustratorki, najbardziej znanej i najczęściej tłumaczonej autorki książek dla dzieci w Estonii, od 2018 roku piszącej z powodzeniem także dla dorosłych. Ostatnia z wymienionych książek, przetłumaczona na język polski przez Martę Perlikiewicz, będzie przedmiotem bydgoskich warsztatów. Osoby zainteresowane literaturą estońską prosimy o wcześniejszy kontakt:  573 313 567.

poniedziałek, 7 października 2024

Menażeria Pana Brzechwy - ''Kaczka - dziwaczka''



 4 października w Bibliotece w Łęgnowie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu ''Menażeria Pana Brzechwy''. Został odczytany  wiersz Jana Brzechwy pt:''Kaczka - dziwaczka''. W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Klubowicze odpowiadali na pytania dotyczące poznanego utworu oraz wykonali portret głównej bohaterki.






środa, 2 października 2024

Wizyta w przedszkolu

 

 

 2 października biblioteka gościła w Przedszkolu Nr 4 w Łęgnowie przy ul Żółwińskiej  Uczestnicy wysłuchali książki Barbary Supeł pt:''Jadzia Pętelka idzie do przedszkola'', z której dowiedzieli się w jaki sposób mała dziewczynka Jadzia spędziła swój pierwszy dzień w przedszkolu. Odczytane zostało również opowiadanie Elizy Piotrowskiej pt:''Tupcio Chrupcio wizyta u dziadków''. Jest to piękna historia mówiąca o tym, że u babci i dziadka  można  spędzić ciekawie czas, a  dziadkowie znają lekarstwo na wszelkie smutki. Przedszkolaki bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące poznanych historii. Biblioteka dziękuje za serdeczną atmosferę i mile spędzony czas.