środa, 29 maja 2024

Harce z piłką



28 maja w Bibliotece w Łęgnowie odbyły się zajęcia sportowe z okazji Dnia Dziecka. W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Klubowicze bardzo aktywnie brali udział w licznych konkurencjach. Biegali slalomem z piłką, zbijali kręgle, rzucali kółkami i ''zośką'' do celu. Było również przelewanie wody z kubka  do kubka z zasłoniętymi oczami oraz zabawa w ''Las'', gdzie mamy naśladowały drzewa i szumiały, a dzieci z szalikami  na oczach musiały odnaleźć swoje drzewo. Wszystkim  dopisywał dobry humor, a zwycięzcę w danej konkurencji nagradzano gromkimi brawami. Na zakończenie uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody.









wtorek, 28 maja 2024

Uwaga !!!

 Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki obowiązują od 24.06.2024 - 30.08.2024

poniedziałek                                     13.00 - 18.00

wtorek, środa                                  12.00 - 17.00

czwartek, piątek                              12.00 - 17.00

piątek, 24 maja 2024

Spotkanie autorskie z Cecylią Kukuczką


 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na poświęcone najwybitniejszemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce spotkanie z udziałem jego żony Cecylii. Spotkanie połączone będzie z promocją wydanej przez „Agorę” autobiograficznej książki Cecylii Kukuczki zatytułowanej „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty” (premiera: 10.01.2024).

W październiku minie 35 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse nową drogą. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Spośród 14 ośmiotysięczników na 10 wszedł nowymi drogami, 4 zdobył jako pierwszy zimą, 13 zdobył bez tlenu, 7 w stylu alpejskim, a jeden samotnie.

We wstępie do książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” Cecylia pisała: „Obserwowałam Jego wielkie osiągnięcia, upadki, rozterki, chwile szczęścia i chwile bardzo trudne na drodze, którą wybrał. Odkrywałam w Jerzym  nowe wartości, które przywiązywały mnie do Niego coraz silniej.”

Wstęp za okazaniem wejściówek (od 29.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

czwartek, 23 maja 2024

Dzień Matki


 22 maja w Bibliotece w Łęgnowie odbyły się zajęcia literacko - plastyczne z okazji   Dnia Matki. W spotkaniu uczestniczył Klub Odkrywców. Zainspirowani książką Agnieszki Frączek ''Kochana mamusia'' oraz wierszem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt:''Spotkanie z matką'' rozmawialiśmy o zbliżającym się święcie. Dzień Matki obchodzony jest w Polsce od 1914 roku. Jest to święto międzynarodowe ale tylko u nas celebrujemy je 26 maja. Mama, Mamusia, Mateńka najważniejsza  pod Słońcem i najkochańsza Osoba na świecie. Klubowicze pisali o swoich Mamusiach same wspaniałe słowa oraz wykonali piękne laurki.

 

 

 



# Tata Też Czyta


Dlaczego warto czytać dzieciom i Jak to robić najlepiej.

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Czytanie jest dla mózgu tym, czym sport dla ciała i dlatego powinno być promowane jako zdrowa forma spędzania czasu, atrakcyjna i uprawiana niezależnie od płci, wieku i zawodu czy zainteresowań. 


poniedziałek, 20 maja 2024

Pszczelarz Józek


 17 maja w Bibliotece w Łęgnowie odbyło się głośne czytanie  książki Simona Smatana pt: ''Pszczelarz  Józek''. Józek to bardzo smutny i samotnie mieszkający w małej chatce  krecik. Pewnego ranka na sznurku do suszenia prania zauważył czarny kokon, był to rój pszczół. Krecik zaopiekował się rojem, zbudował dla pszczół piękny ul, posadził warzywa, kwiaty oraz drzewa owocowe. Za sprawą pracowitych owadów wszystko pięknie kwitło, a potem owocowało. Nasz bohater odnalazł sens życia, stał się zapalonym pszczelarzem oraz wytrawnym ogrodnikiem. Klubowicze  razem z Józkiem dowiedzieli się, że pszczoły to najbardziej pożyteczne owady na świecie, zapylają kwiaty, z których mamy owoce i warzywa.Wytwarzają również miód, wosk i propolis. Poznaliśmy pszczelą rodzinę, czyli królową i jej robotnice, które wykonują różne obowiązki oraz trutnie, czyli samce pszczół. Na zakończenie spotkania klubowicze wykonali  papierowe pszczoły. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół.





środa, 8 maja 2024

Sentymentalna podróż w lata 80 - te

 8 maja w Bibliotece w Łęgnowie odbyły się zajęcia literackie z okazji Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego święta to :''Biblioteka - miejsce na czasie''. W spotkaniu uczestniczyły panie, z którymi odbyłyśmy ''Sentymentalną podróż w lata 80-te''. Wydawać by się mogło, że wspomnienia z lat, w których wszystkiego brakowało, począwszy od artykułów pierwszej potrzeby po bardziej wyszukane jak np. książki nie mogą być sentymentalne ! Nic bardziej mylnego ! Z rozrzewnieniem wspominałyśmy ''zdobywanie'' książek: Mickiewicza, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Bunscha czy Tuwima. Były to przeważnie wydania ''szare i bure'', takie jak panujące wtedy czasy. To był okres Naszej młodości, dlatego wspomnienia bardzo sentymentalne.

W drugiej części spotkania panie bezbłędnie odgadywały z jakiej książki pochodzi odczytany cytat.Uczestniczki wysłuchały również wielu złotych myśli o życiu, książkach i o ich czytaniu, które wypowiedziane przez : Cycerona, Kartezjusza, Stanisława Konarskiego czy Wisławę Szymborską są nadal aktualne i nie straciły nic na wartości. Panie również podjęły się napisania własnej wersji ''Zosi Samosi'' Juliana Tuwima. Na zakończenie spotkania zgodnie stwierdziłyśmy, że dzień bez książki, to dzień stracony. Już w starożytności Ramzes II Wielki, jeden z najwybitniejszych władców starożytnego Egiptu bibliotekę traktował jako "LECZNICĘ  DUSZ''

 FOTORELACJA ZE SPOTKANIA